Porozmawiaj z nami! Jesteśmy tutaj przede wszystkim żeby Ci pomóc. Nikogo nie odtrącamy. Doskonale rozumiemy w jak trudnej sytuacji się znalazłaś i zawsze chętnie udzielimy odpowiedzi na wasze pytania.

Skorzystajcie z naszego Live Chatu i na żywo porozmawiajcie z jednym z nas! By rozpocząć rozmowę na żywo z jednym z naszych konsultantów kliknij proszę ten przycisk chat logo women-rights.org w prawym dolnym rogu strony. Nasi konsultanci są dostępni dla Państwa od Poniedziałku do Piątku od 9 do 21. W weekendy również jesteśmy okazyjnie dostępni.

Czym jest Mifepristone RU-486 (Mifegest)?

Mifepristone ,inaczej RU 486,  jest syntetycznym środkiem sterydowym zrobionym z Norethindronu, aktywnego składnika implantów Norplant. Jego jedynym działaniem jest wywołanie aborcji i do tego działania RU 486 została zarejestrowana przez Administrację Żywienia i Leków (Food and Drug Administration – FDA ) . W większości przypadków środek ten jest nieużyteczny, chyba że w połączeniu z silną Prostaglandyną jaką jest Misoprostol, który powoduje skurcze, w wyniku czego nienarodzone dziecko jest wydalane z łona matki.

Czym jest Misoprostol (Cytotec/Arthrotec)?

Misoprostol  powoduje zmiękczenie szyjki macicy, wywołuje  skurcze oraz wydalenia tkanki ciążowej wraz z krwią i skrzepami. W przypadku zastosowania samego misoprostolu aborcja jest nieco mniej skuteczna (84%), niż w przypadku przyjęcia Misoprostolu wraz z Mifepristonem (98%). W przypadku przyjęcia samego misoprostolu  stosuje się więcej tabletek.

Skutki uboczne aborcji farmakologicznej

Skutki uboczne w przypadku prawidłowo wykonanej procedury i odpowiedniej jakości środków są znikome – najczęściej pacjentki mówią, że wyglądało to jak obfita miesiączka, czasem pojawiają się silne bóle podbrzusza, mdłości, biegunka. Ale w czasie przedłużającego się krwawienia, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak wygląda cały proces podczas aborcji farmakologicznej?

U większości osób skurcze i krwawienie zwykle zaczynają się 1-4 godziny po przyjęciu Misoprostolu. Podczas aborcji normalne jest obserwowanie dużych zakrzepów krwi (do wielkości cytryny) lub grudek tkanki. To tak jakby mieć naprawdę „ciężki okres”, a proces jest bardzo podobny do wczesnego poronienia.

Skurcze i krwawienie mogą trwać kilka godzin. Większość  kobiet kończy przechodzenie tkanki ciąży w ciągu 4-5 godzin, ale może to potrwać dłużej. Skurcze i krwawienie spowalniają po wypłynięciu tkanki ciążowej. Możesz mieć skurcze przez 1 lub 2 kolejne dni.

Możesz przyjmować leki przeciwbólowe, takie jak Ibuprofen, na około 30 minut przed zażyciem Misoprostolu, aby pomóc w skurczach. Możesz również zażyć lek przeciwwymiotny. Absolutnie nie wolno przyjmować żadnych leków na bazie Paracetamolu, Aspiryny i Ketanolu czy tabletek typu Nospa!                                       

To normalne, że masz kilka krwawień i plam na kilka tygodni po aborcji.Używaj poduszek przynajmniej przez pierwszy tydzień, aby lepiej określić ile krwawisz. Po tym czasie możesz używać tamponów, jeśli twoje krwawienie nie jest ciężkie.

Ostatnim krokiem jest wizyta kontrolna. W dalszej kolejności  zrobienie USG lub badanie krwi. Zapewni to, że twoja aborcja jest zakończona.

Sygnały ostrzegawcze:

-bardzo obfite krwawienie – 2 lub więcej podpasek maxi w ciągu 2 godzin

-utrzymująca się wysoka temperatura ciała (38°C) lub gorączka pojawiająca się  po okresie dłuższym niż 6-8 godzin po zazyciu misoprostolu

-brak krwawienia w ciągu 24 godzin po zażyciu Misoprostolu, co może wskazywać na ciążę pozamaciczną lub brak reakcji na lek

W razie wystąpienia któregokolwiek z w/w objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

tabletki wczesnoporonne kobieta ciężarna

Przeciwskazania do używania tabletek poronnych

  • brak stwierdzonej ciąży (niepotwierdzona przez test ciążowy lub badanie ultrasonograficzne)
  • brak pewności chęci usunięcia ciąży
  • zbyt długi czas trwania ciąży
  • brak osoby trzeciej, poinformowanej, która mogłaby pomóc w razie    komplikacji
  • choroby zaburzające krzepliwość krwi typu anemia, grożące wykrwawieniem
  • znajdowanie się pod wpływem substancji odurzających (narkotyki,alhokol)
  • możliowść ciąży pozamacicznej
  • obecność wkładki domacicznej (spirali)
  • brak dostępu do szpitala w razie ewentualnej potrzeby bądź komplikacji
  • alergia na mizoprostol lub substancje pomocniczne